План
роботи школи «Лідер»
№
|
Назва заняття
|
Дата
провед.
|
Примітка
|
1.
|
«Хто я»
|
|
|
2.
|
Створення пам’ятки учня-організатора
|
|
|
3.
|
Справедливість та партнерство
|
|
|
4.
|
Плануємо роботу
|
|
|
5.
|
«Як знайти добровольців».
|
|
|
6.
|
7 рівнів комфорту для отримання нових навиків
|
|
|
7.
|
Як провести і організувати вікторину (практикум)
|
|
|
8.
|
«Чи задоволений ТИ собою?»
- анкета.
|
|
|
9.
|
«Чи приємно вам спілкуватись»?
|
|
|
10.
|
Анкетування для тебе
|
|
|
11.
|
Чи вмієш ти говори «ні»
|
|
|
12.
|
Пізнання характеру
|
|
|
13.
|
Що враховувати при складанні плану?
(II сем).
|
|
|
14.
|
Успіх очима дітей
|
|
|
15.
|
Дерево наших інтересів та здібностей
|
|
|
16.
|
Презентація тренерських навиків та вмінь.
|
|
|
Заняття№1
Тема:
«Хто я?»
Мета: Ознайомити з задачами школи «Лідер» , зняти
напругу, налаштувати на відкрите та щире спілкування.
Хід заняття:
1.
Вправа «Мене
звуть»... «Я очікую ( що хочу нового знати). Пропоную дітям стати в коло ,
взятися за руки. Потім по черзі називати своє ім’я, та демонструвати якийсь рух
(руками або ногами), а всі повинні повторювати за кожним.
2.
Мозковий штурм.
«Я очікую»...
Діти отримують листочки, на яких пишуть , що вони
хочуть узнати нового. Листочки закріплюють на дошці.
3.
Завдання. Ви
отримали серце (заздалегідь вирізати з паперу), напишіть, яким ви бачите себе.
4.
Гра «Австралійський
дощ», (діти повторюють за ведучим усі рухи).
-
в Австралії
піднявся вітер (тре долоні);
-
Починає крапати
дощ ( клацання пальцями по долоні);
-
дощ посилюється
(почергове плескання долонями по грудях);
-
починається
справжня злива ( плескання по стегнах);
-
а ось град,
справжня буря (тупіт ногами),
-
але що це? Буря
стихає, (плескання по стегнах),
-
дощ стихає (
плескання долонями по грудях);
-
рідкі краплі
падають на землю (клацання пальцями);
-
тихий шелест
вітру ( потирання долонями);
-
сонце! (руки
вгору).
Підбиття підсумків: діти додали до плану роботи школи
«Лідер» додаткові пункти (вправа2), виявили якості, якими повинен володіти
лідер (вправа 3
Заняття№2
Тема: Створення пам’ятки учня - організатора
Мета: Розкрити
лідера, якості організатора, налаштувати дружню атмосферу.
Хід заняття:
1.
Гра «М’яч» - для
зняття напруги. Діти передають один одному м’яч і говорять приємні слова
одержувачу м’яча.
2.
Мозкова атака.
Якою повинна бути пам’ятка учня - організатора.
3.
(обговорення).
4.
Завдання. Чи
знаєте ви, хто такий президент? Це та людина, яка керує нашою країною та
захищає її, робить усе, щоб життя стало кращим. Поміркуймо. Закрийте очі та
уявіть собі, що ви президент і можете все.(після паузи діти розповідають те,
про що мріяли).
Чи завжди здійснюються мрії? Що потрібно, аби мрії здійснилися ?.
5.
Мрія +
наполеглива праця = мета Прагнення дія
6.
Підбиття
підсумків: діти створили пам’ятку учня - організатора, з’ясували, що треба для
здійснення мрії, залишились в добрих стосунках.
Тема: Справедливість та партнерство.
Мета: Познайомити дітей з механізмами взаємопідтримки,
закріпити поняття рівноправ’я.
Хід заняття.
1.Вправа «Долоні» . Діти обводять
свою долоню олівцем на кольоровому аркуші, вирізають малюнок, приклеюють на
великий плакат.
- Скажіть, чи можемо ми однією рукою підняти дорослу
людину?
Про що це свідчить? Наприклад про те, що коли одній
людині допомагають інші - вона здатна зробити набагато більше, ніж сама, та
витримати більше, ніж наодинці. Уявіть собі, що у вашій знайомій людині
трапилося нещастя, вона плаче, вона дуже стурбована.
Питання: «Як її можна заспокоїти?».
-
доторкніться до
руки, або плеча, або візьміть руки іншої людини у свої руки, щоб показати свою
дружню підтримку;
-
підбадьорте
людину такими словами: «все буде гаразд», «ти сильний»(а), «у тебе все вийде»,
«посміхнись, у тебе така гарна усмішка» (діти діляться на пари, та грають
ролі).
Питання: «Хто повинен допомагати іншому: дівчинка
хлопчикові, чи навпаки? (кожен може допомагати іншому, тому що з кожним може
щось трапитись).
2.Вправа «Я хороший» (а). По черзі
промовляють «я хороший(а), після цих слів усі роблять три оплески. Наприкінці
всі разом повторюють фразу та аплодують.
Питання: «А хто повинен бути хорошим - дівчинка чи
хлопчик?» (мозкова атака). Усі діти мають різні смаки , різні уподобання, але
бути хорошими можуть усі, якщо, звісно, захочуть .1 дівчата і хлопці мають
однакові права
3.Дітям роздають аркуші, на яких написані слова
«хлопчик» , «дівчинка». Діти пишуть, чим можуть займатися у вільний час.
Наприклад: їзда на велосипеді, танці, займатися спортом та інше.
Питання: «Чому у хлопчиків і дівчаток однакові
заняття?»Підбиття підсумків: діти розуміють, чому вони мають бути рівноправні;
як важлива взаємопідтримка, дружба, повага. Лідером може бути і дівчинка і
хлопчик.
ЗАНЯТТЯ №4.
Тема: «Плануємо роботу».
Мета: Ознайомити дітей з основними правилами при плануванні роботи,
розвивати почуття відповідальності.
Хід заняття:
Гра «Ми йдемо полювати на лева» -
створити добрий настрій. Учасники стають у коло один за одним. Ведучий
промовляє слова, які супроводжується певними рухами, а всі учасники повторюють
за ним:
-
ми йдемо полювати
на лева ( впевнена ходьба по колу).
-
Не боїмося ми
нічого (відображаючи рухи руками).
-
Ой, а це що? - Це
болото ! Чав, чав, чав. (обережна ходьба, високо піднімаючи коліна.
-
Ой , а це що ? -
Це море! Буль, буль, буль.(рухи, ніби під час плавання)
-
Ой, а це що? -Це
поле. Туп, туп, туй. (гучне тупотіння)
-
Ой , а це хто?
Такий великий (показуємо який). Такий пухнастий, (погладжуємо).
-
Ой, так це ж лев!
(злякалися).
-
Біжимо додому!
Через поле! Туп, туп, туп.
-
Через море! Буль,
буль, буль.
-
Через болото!
Чав, чав, чав.
-
Прибігли додому,
двері зачинили, які ми молодці! (показуємо мімікою)
-
Похвалимо себе,
(погладжуємо по голові)
2.Мозковий штурм. Плануємо роботу
(обговорювання).
3.Гра «Руки до
роботи»
Діти
обводять долоню олівцем на аркуші, вирізають,викладають на дошці.
На кожній долоні - хто відповідає і за що. Наприклад: оформлення залу, підготовка
концерту, фотозйомка та інше. Підбиття підсумків: мають уявлення, що треба
враховувати при складанні плану; чим більше залучено дітей, тим краще буде
виконана мета, швидше, якісніше.
Заняття №5
Тема: Як знайти добровольців?
Мета: Розвивати у дітей
якості лідера, створювати доброзичливу атмосферу.
Хід заняття:
1.
Презентація лідерських вмінь (2-3 дитини
проводять гру або вправу). Обговорення з дитиною, як він себе відчував в час
проведення вправ).
2.
Гра «Квітка» - діти пишуть на листочках (пелюстках)
якості лідера, вивішують на дошці у вигляді квітки.
3.
Анкета:
-
що в діяльності самоврядування протягом року та
вважаєш найбільшим спіхом?
-
чого тобі бракувала в роботі самоврядування?
-
в яких справах самоврядування ти б найбільш
охоче брав участь:
-
редагування газети: організація розваг;
-
робота у раді школи;
-
ведення літопису;
-
співпраця з самоврядуванням в інших закладах;
-
організація культурних акцій у школі;
-
шефська допомога;
-
свої пропозиції
Заняття № 6
Тема:
«Сім рівнів комфорту в одержані нових навиків.
Мета:
Розкрити у дітей рівень мислення, задумів, ідей.
Хід заняття:
1.
Гра «М’яч» - зняти напругу.
2.
Роздати дітям аркуш паперу, на якому написано
рівні комфорту в одержані нових навиків:
1
рівень - у мене є 1001 ідея і я не можу
дочекатися, коли це зробити.
2
рівень - коли думаю, що це складніше, ніж я
думаю.
3
рівень - коли нічого не виходить, багато чого не
знаю, але роботу не кидаю.
4
рівень - я спробував і мені це вдалось, можливо
потрібно продовжити.
5
рівень - радість за зроблену роботу, вдалось
зробити.
6
рівень - ви достигли успіху, вами задоволені.
7
рівень - з’явились нові ідеї, ви задумувались і
повертаєтесь до 1 рівня.
3.
«Мозковий штурм» - взяти проблему і скласти план
по рішенню цієї проблеми (діти працюють самі).
Заняття №7
Тема: Як провести і організувати вікторину
(практикум)
Мета: Навчити дітей організовувати і проводити
вікторину. Створювати доброзичливу атмосферу.
Хід заняття:
1.
Вправа - вітання - (клубочок з нитками передають
із рук в руки, говорять побажання і вітання).
2.
Мозковий штурм. На дошці плакат, в центрі тема
вікторини (наприклад - птахи) - діти висловлюють свої думки, пропозиції і
пишуть їх навколо теми. Потім упорядковують питання. Яка повинна бути
атмосфера, як володіти ситуаціями в час проведення вікторини.
3.
Приблизні вимоги до вікторини:
-
вибери цікаву тему;
-
добери доступні питання;
-
добери малюнки за темою;
-
зроби орішки для оцінювання;
-
вікторину проведи на класному часі, або в
позакласну годину;
-
хто зробив найбільше фішок - той переможець;
-
подумай про нагороди переможцям.
Заняття № 8
Тема:
Чи задоволений ти собою, чи ні.
Мета:
Вчити дітей самокритичності, само оцінюванню.
Хід заняття:
1.
Вправа - вітання (говорять побажання і вітання).
2.
«Мозковий штурм» - діти називають якості, які
повинен мати лідер, записують на дошці. Виявляють якими якостями не можуть
опанувати, чому.
3.
Відповідають на питання анкети, які їм роздають
на аркуші паперу.
4.
Гра «Я хороший» - по черзі промовляють «Я хороший»,
після ціх слів роблять оплески, наприкінці всі (роблять) промовляють «Я
хороший» і аплодують.
Тема: Чи приємно вам спілкуватись.
Мета: Виявити особливі риси характеру дитини,
які допомагають відчувати себе добрим співбесідником.
Хід заняття:
1.
«Ми малюємо настрій» - на дошці вивішують аркуші
паперу, на яких діти малюють свій настрій. Виявити, якого кольору найбільше і
якому настрою він відповідає.
2.
«Мозковий штурм» - спілкування дітей за вибраною
темою (тему пропонують діти). Щоб тема була цікава, щоб приємно було
спілкуватись - що треба вміти, знати. (Діти роблять висновки).
3.
Заповнюють анкету, підраховують бали, роблять
висновки.
Заняття № 10
Тема: Анкетування для тебе.
Мета: Виявити нахили, головну
життєву мету.
Хід заняття:
1.Вправа - вітання (
говорять вітання і побажання).
2.Анкета:
-
як ти оцінюєш
своїх однокласників;
-
як однокласники
сприймають тебе в класі?
-
чи задоволений ти
тим, як ставляться до тебе твої товариші?
-
твоя позиція в
класі, як ти оцінюєш себе?
-
більше всього я ціную
в людині...
-
мої батьки
виховують в мені...
-
моя головна
життєва мета...
-
вчителі мене
вважають...
3.Гра «М’яч» - зняти
напругу.
Тема: Пізнання характеру.
Мета:
Вміти визначати хороші риси характер удосконалювати їх.
Хід заняття:
1.
Гра «Ми йдемо, полювати на лева».
2.
Анкета:
-
тебе доручили важке завдання, кого би ти узяв в
помічники?
-
кого би ти узяв з собою в похід?
-
хто більше всього подобається у класі?
-
кого би ти узяв з собою в ризиковану мандрівку ?
-
з кім би ти пішов у кіно?
-
кого би ти запросив на день народження?
-
з кім хотів дружить?
-
з кім би хотів сідати за партою?
-
Чи знаєш ти свої достоїнства і недоліки?
-
які риси характеру тебе полягають , а які заважають?
-
вмієш чи ти контролювати свої поступки?
-
яка праця вам більше подобається: розумова чи
фізична?
-
чи є у вас справа, якими ви займайтесь з
інтересом?
-
зробили ви щось, що ціниться оточуючими?
3.
Вправа «Долоні» - діти обводять на кольоровому
аркуші долоню, пишуть на ній хорошу рису людини, вивішують на дошці. Ми
виростили квітку добрих рис людини.
Заняття № 12
Тема: «Вмієш чи ти
говорити «ні».
Мета: Виявити вольові риси характеру.
Хід заняття:
1.
Гра «Австралійський дощ».
2.
Анкета:
-
якщо хтось намагається управляти мною, я можу
відстояти свою точку зору і сказати «ні».
-
ти президент клуба Франції: ви вирішили в
наступну неділю влаштувати урочистий обід с блюдами французької кухні, але
чомусь ніхто не береться приготувати відоме сирне суфле.
-
ти вже домовився у суботу піти зі своєю подругою
(другом) на прем’єру спектаклю;
-
лаєшся про себе, але скасовуєш зустріч і увесь
суботній вечір працюєш на кухні;
-
йдеш на прим’єру и в неділю готуєш щось «типове»
французьке;
-
тебе запросили на вечірку, з умовою, що ти
спечеш торт;
-
ти спечеш торт;
-
ти говориш, що твій брат «стукач», і він може
наговорити батькам що-завгодно про тебе и тобі не дозволять потім кудись піти;
-
обманюєш, що батьки не дозволяють витрачати
продукти на якісь там вечірки.
3.
Вправа - «Ми малюємо свій характер».
Тема: Що
враховувати при складанні плану роботи.
Мета: Розвивати
в цілеспрямованість, конкретність, організаторські здібності.
Хід заняття:
1.Гра «М’яч».
2.Мозкова атака. Дітям пропонується внести свої
пропозиції до складання плану роботи.
Внести свої: календар знаменних дат, походи, екскурсії, анкети, тести,
бесіди,диспути, турніри, естафети, мандрівки, лекції, зустрічі, конференції,
форуми, трудові десанти, КВК, вікторини, шоу, фестивалі, виставки,
'
ранки, вечори, інтелектуальні ігри, спортивні змагання, театралізовані
вистави.
3.Гра « Складаємо план» - на дошці вивішуються
листочки (із паперу) на них пишуть свої пропозиції, листочки чіпляють до дерева
(намальоване крейдою на дошці). Але листя чіпляють знизу в гору по типу
ускладнення.
Тема: Успіх очима дітей.
Мета: Вчити дітей радіти успіху,
досягати поставленої мети, вміти аналізувати шлях, яким досягнуто успіхів
(добрі справи, помилки, недоліки).
Хід заняття
I.
На дошці силует людини.
Дітям пояснюється, що людина досягла успіхів у
роботі. Діти пропонують і записують шляхи, якими досягнуто успіху. Самі
аналізують пройдений шлях, що добре, що погано.
На занятті можуть виникнути ситуації де заторкнуто
честь і гідність людини.
II.
Вправа - побажання. (Діти бажають одне одному
якості гідності).
Тема: Дерево наших інтересів та здібностей.
Мета: Розвивати в дітях
інтерес до життя, розвивати здібності, колективізм, вміння керувати почуттями,
бути «душею» колективу.
Хід заняття
I.
«Я хороший» - діти проводять гру, в якій
називають (на їх думку) саму хорошу рису свого характеру, або хотів би мати
таку рису характеру. А чому ви хочете щоб у вас були саме. Такі якості? А тепер
давайте, наші інтереси напишімо на дошці.
II.
Мозкова атака.
На дошці ваші інтереси, а тепер скажіть, чи є у
вас здібності для виконання ваших інтересів. Що потрібно для виконання цих
інтересів? (Діти перелікують якості, обставини, чинники).
III.
Дати дітям теми для презентації тренерських
вмінь, навиків, кожний вибирає тему, яка йому вподоби. Надати консультацію щодо
проведення презентації.
IV.
Гра «Я бажаю тобі...» - діти бажають одно одному
успіху у проведенні презентації.
Заняття
№ 16
Тема: Презентація
тренерських вмінь, навиків.
Мета: Вчити дітей почуватися в колективі
непримусово, розвивати здібності активіста, виховувати доброзичливе ставлення
до товаришів.
Хід заняття
I.
Гра «М’яч» - для заняття напруги, переважень.
II.
Презентація.
III.
Підсумки.
IV.
Гра «Долоні» - я пропоную свою долоню в знак
солідарності, дружби та інше.
Заняття № 17
Тема: Підсумкове заняття.
Мета: Аналіз роботи школи «Лідер».
Хід заняття
І. «За круглим столом».
Діти розповідають про свої висновки щодо школи «Лідер».
. Чи сподобалось навчання?
. Що нового для себе ви
відкрили?
. Чи корисні були заняття.
. Які побажання щодо
проведення занять?
. Які зауваження щодо тематики?
Гра «Дерево побажань» - на
дошці зображення малюнку дерева. Діти приклеюють до гілок листочки з
побажаннями етапів роботи школи «Лідер» на слідкуючій рік.